Lektury

Wykaz lektur 2020/2021

 

KLASA  I:

  • Jacob i Wilhelm Grimm, (oprac.) Bogusław Michalec, Jaś i Małgosia
  • Maria Kownacka, Plastusiowy pamiętnik
  • Jan Brzechwa, Sójka
  • Jacob i Wilhelm Grimm, Muzykanci z Bremy
  • Hans Christian Andersen, Nowe szaty cesarza
  • Jan Brzechwa, Leń
  • Jan Brzechwa, Żaba
  • Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!
  • Charles Perrault, Śpiąca królewna
  • Tove Jansson, Opowiadania z Doliny Muminków
  • Wanda Chotomska, Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy
  • Jan Brzechwa, Przyjście lata

KLASY II:

  • Hans Christian Andersen, Brzydkie kaczątko
  • Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku
  • Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka
  • Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze
  • Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn
  • Hans Christian Andersen, Calineczka

KLASA III:

  • Joanna Papuzińska, Asiunia
  • Marcin Pałasz, Sposób na Elfa
  • Maria Krüger, Karolcia
  • Hans Christian Andersen, Dziewczynka z zapałkami
  • Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia
  • Hans Christian Andersen, Królowa Śniegu
  • Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą
  • Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta
  • Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją

KLASA  IV

LEKTURY OBOWIĄZKOWE:

  • Jan Brzechwa , Akademia Pana Kleksa
  • Rene Gościnny, Jean Jacques Sempe, Mikołajek
  • Janusz Christa , Kajko i Kokosz. Szkoła latania

 

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

  • Carlo Collodi , Pinokio
  • Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant

 

KLASA  V

LEKTURY OBOWIĄZKOWE:

  • Ferenc Molnar , Chłopcy z Placu Broni
  • Bolesław Prus , Katarynka
  • S. Lewis , Opowieści z Narni. Lew, Czarownica i stara szafa

 

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

  • Frances Hodgson Burnett , Tajemniczy ogród
  • Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera

 KLASY  VI

LEKTURY OBOWIĄZKOWE:

  • Rafał Kosik, Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
  • Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
  • John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

  • Stanisław Lem, Bajki robotów
  • Maria Konopnicka, Dym

 

KLASY  VII

LEKTURY OBOWIĄZKOWE:

  • Juliusz Słowacki, Balladyna
  • Aleksander Fredro , Zemsta
  • Antoine de Saint – Exupery, Mały Książę
  • Charles Dickens , Opowieść wigilijna
  • Adam Mickiewicz, Dziady część II
  • Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fr.)

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

  • Ernest Hemingway , Stary człowiek i morze
  • Eric Emanuel Schmitt,  Oskar i pani Róża

KLASY  VIII

LEKTURY OBOWIĄZKOWE:

  • Stefan Żeromski , Syzyfowe prace
  • Sławomir Mrożek , Artysta
  • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
  • Aleksander Kamiński , Kamienie na szaniec
  • Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fr.)
  • Melchior Wańkowicz , Tędy i owędy (wybrany reportaż)
  • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis

 

LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE:

KLASA 8 A:

  • Miron Białoszewski , Pamiętnik z powstania warszawskiego  ( fr.)
  • Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy

KLASA 8 B:

  • Ernest Hemingway , Stary człowiek i morze
  • Eric Emanuel Schmitt,  Oskar i pani Róża